Každodenní informační zpravodajství ze světa MMA obohacené o rozhovory, reportáže a zajímavosti

Pereira prozrazuje, jak UFC prezidenta Whitea přesvědčil, aby mu dal mega bonus

15/07/2024 06:48 Od WPOLD

Alex Pereira odhalil, jak Whitea přesvědčil, aby mu dal mega bonus. MMA Shorties - Každodenní informační servis ze světa MMA.

Pereira prozrazuje, jak UFC prezidenta Whitea přesvědčil, aby mu dal mega bonus

Kategorie

Na tiskové konferenci před turnajem UFC 303 se řešilo, jestli se znovu bude navyšovat bonus, jako tomu bylo na jubilejní akci UFC 300, kde byl bonus za výkon večera a zápas večera navýšen z 50 000 dolarů na 300 000 dolarů, z čehož nakonec profitoval i Jiří Procházka, který jeden takový bonus dostal. Nyní se navrhovalo, že by mohl být bonus 303 000 dolarů, což White zamítl, ale Pereirovi nakonec takový bonus opravdu dal. Jak se to povedlo? Jednoduše.

"Dana mi po zápase říkal, že jsem dostal bonus a že je to 50 000 dolarů. Já jsem se ho však ptal, co se řešilo na tiskové konferenci, že jsem tomu sice moc nerozuměl, ale že tam padlo něco s tím, že by měl být bonus 303 000 dolarů. Vysvětloval jsem mu, že jsem měl za to, že se bonus navýšil. A co on na to? Řekl: ´Fajn, já ti ten bonus dám´," prozradil Pereira, jak snadné bylo dostat bonus 303 000 dolarů. Prostě si o něj stačilo říct.

Je však jasné, že je třeba celou věc vnímat ze širšího pohledu. Pereira totiž vedení vytrhl trn z paty, když souhlasil se zápasem na poslední chvíli, i když byl po zranění. Vše navíc korunoval skvělým výkonem a tvrdým KO, takže bylo vedení jistě spokojené, takže rádo přidalo 303 000 dolarů.

Kolik procent z celkových příjmů UFC jde bojovníkům?

Po letech dlouhé nečinnosti udělalo pomalé soudní řízení v žalobě proti UFC významný krok vpřed. Soud zjistil, že UFC mělo "neomezenou moc" potlačovat platy bojovníků. V roce 2014 server Bloody Elbow jako první přinesl zprávu o velké hromadné žalobě, kterou podalo několik bývalých bojovníků proti organizaci UFC. V rámci tohoto případu se nyní dostávají na povrch zajímavé dokumenty. Organizace si kdysi nechala vypracovat vlastní studii o platech bojovníků. V roce 2012 řekl tehdejší předseda UFC Lorenzo Fertitta serveru ESPN.com, že procento příjmů UFC, které připadá na bojovníky, "není daleko od toho, co platí ostatní sportovní ligy jako procento příjmů". Ale jak se nyní ukazuje, tak procento bylo opravdu hodně daleko od od ostatních.

Na otázku, zda je rozdělení podobné jako ve sportech, jako jsou NFL, NBA a MLB, kde sportovci dostávají kolem 50 %, Fertitta odpověděl, že je to "přibližně stejné". Tato zpráva vyvolala odpor fanoušků, kteří podezřívali UFC, že své bojovníky dostatečně neplatí. O rok později si Fertitta nechal vypracovat studii o platech sportovců, aby zjistil, jak na tom UFC je, a najal si globální poradenskou firmu Mercer, aby shromáždila informace o platech z různých sportovních lig - včetně jeho vlastní organizace - a zjistila, zda jsou procenta v souladu s ostatními.

Výsledek jedné studie, odtajněný v rámci probíhajícího antimonopolního soudního sporu proti UFC, jasně ukázal skutečnost: Procenta rozhodně v souladu nebyla. UFC vyplácela bojovníkům 18,6 procent svých celkových příjmů, což bylo čtyřikrát méně než Major League Soccer, která se 76 procenty obsadila první místo v žebříčku podílu na příjmech vyplácených sportovcům. 

Nejbližším srovnáním s bojovníky UFC byl podle dokumentu, který je považován za Mercerovu studii, mužský tenis, který sportovcům tehdy vyplácel 23,5 procenta svých příjmů. Box, jediný příklad čerpaný z bojových sportů, vyplácel 62,5 procenta příjmů, což je odrazem decentralizovaného obchodního modelu zaměřeného spíše na hvězdy, jako je Floyd Mayweather.

Interní údaje o podílu bojovníků UFC na příjmech se poprvé objevily v roce 2019, kdy právníci skupiny bojovníků žalující organizaci ukázali graf, který údajně ukazoval "kompenzace pro bojovníky jako procento příjmů z akcí UFC" a "kompenzace pro bojovníky jako procento příjmů z akcí pay-per-view (PPV)". V roce 2012 činilo první procento 18,64, zatímco druhé 15,93.

Grafy byly jedním z prvních náznaků, že Fertittovo tvrzení pro ESPN nebylo přesné, a Mercerova studie posílila názor, že UFC v odměňování svých sportovců zaostává za ostatními velkými sporty. Přesto také naznačovala, že alespoň na určité úrovni se organizace snaží tento problém řešit. Studie "pomůže nejen otestovat soulad současných postupů odměňování a benefitů pro bojovníky se strategiemi a tržními postupy UFC, ale také identifikovat potenciální příležitosti ke změně," popisuje se v prohlášení o práci na studii společnosti Mercer.

Advokáti bojovníků tvrdili, že UFC brání jejich snahám získat celou studii. Jeden list, který byl vložen do důkazního materiálu, nebyl označen jako součást studie společnosti Mercer, takže není možné znát všechny souvislosti, které ji provázejí. Při naléhání na právníky UFC, aby získali více informací, však právníci bojovníků odhalili alespoň jeden názor na studii od manažera UFC Lawrence Epsteina, jehož textové zprávy byly v rámci žaloby předloženy.  

"Musíme se přestat srovnávat s týmovými sporty a zaměřit se na individuální sportovce," napsal Epstein. "Georges St-Pierre si v roce 2013 vydělal 7,5 milionu dolarů. Tiger Woods 8,5 z výher na turné."

Jak již dříve informoval server MMA Fighting, St-Pierre si podle odhadů vydělal 4 116 690 dolarů za obhajobu titulu proti Nicku Diazovi na UFC 158 a 3 555 344 dolarů za obhajobu titulu proti Johnymu Hendricksovi na UFC 167. Woods si však v roce 2013 na PGA Tour vydělal 8 553 439 dolarů na odměnách. Odhaduje se, že po započtení jeho vítězství po sezóně si vydělal 12 milionů dolarů. Podle časopisu Forbes si také vydělal 71 milionů dolarů na sponzorských smlouvách, honorářích za vystoupení na akcích a další práci. 

UFC nicméně i nadále zdůrazňovala příjmy svých největších hvězd v oktagonu, aby tak vyvrátila tvrzení o nízkých platech. Prezentace pro investory vytvořená před prodejem organizace za 4,025 miliardy dolarů zábavnímu gigantu Endeavor však slibovala atraktivní ziskové marže, částečně díky tomu, že příjmy vyplácené bojovníkům se budou pohybovat kolem 20 %.

Fertitta později v rozhovoru pro ESPN na tento rozpor odpověděl tím, že se při porovnávání podílů na příjmech distancoval od většiny ligových soutěží. Nejlepším srovnáním by podle rozdělení příjmů byl mužský golf. Z nějakého důvodu měl ale jinou volbu.

"Vzpomínám si na to tak, že jsem řekl, že máme pocit, že se srovnáváme příznivě s ostatními sporty," řekl v roce 2017 ve výpovědi pro antimonopolní žalobu. "Vím, že spousta jiných sportů nadhazuje takové termíny jako, víte, my platíme 50 procent našim sportovcům. A to, co jsem se snažil vysvětlit novináři, který mi kladl otázky, bylo něco podobného, o čem jsme mluvili, že je velmi těžké srovnávat UFC s těmi ostatními zavedenými ligami, protože obchodní modely jsou z tohoto pohledu odlišné, musíme nést více celkových nákladů na akci. 

"Bohužel se mi nepodařilo zdůraznit, že je opravdu naprosto nefér, aby někdo srovnával finanční výsledky UFC s NFL, Major League Baseball nebo NBA. To opravdu není srovnání, a opravdu, srovnatelnější sportovní liga by byla spíše něco jako Major League Soccer, která existuje téměř stejnou dobu. Myslím, že baseball existuje více než sto let a NFL existuje velmi dlouho a basketbal od 40. nebo 50. let. Vzpomínám si, že jsem říkal, že to není moc dobré srovnání, protože NFL generuje zhruba 12 nebo 13 miliard dolarů ročně a my jsme v té době generovali pravděpodobně 4 až 500 milionů dolarů ročně, takže je to zcela irelevantní srovnání."

Související články