Ostrý střet v rozhodcovské komunitě! Přijde CLASH o "svého" rozhodčího?
19/03/2025 23:23 Od Radim Krajl
Kategorie
Konflikt v polské rozhodcovské komunitě MMA nabírá na obrátkách. Rozhodčí Tomasz Bronder poskytl pro server InTheCage.pl podrobné vysvětlení svého rozhodnutí ukončit spolupráci s Piotrem Jaroszem, který řídil zápasy v bizarních organizacích, ale také v tuzemském OKTAGONu.
Rozhodnutí ukončit spolupráci s Piotrem Jaroszem nebylo podle prohlášení Tomasze Brondera diktováno emocemi ani jednou událostí. Hlavním důvodem bylo Jaroszovo jednání, které v posledních letech ukázalo, že vlastní prospěch staví nad kvalitu rozhodování.
„Dobrý den, rád bych napsal několik slov na vysvětlenou důvodů ukončení spolupráce s Piotrem Jaroszem. Je to poprvé, co jsem se setkal se situací, kdy rozhodčí napadá svého zaměstnavatele poté, co s ním organizace ukončila spolupráci. Za pozornost zde stojí formulace „ukončil spolupráci“, nikoli „propustil“, jak to funguje ve veřejném prostoru. Všichni rozhodčí jsou smluvně vázáni na konkrétní galavečer, nemají trvalé smlouvy a svou práci vykonávají na konkrétních přidělených galavečerech," napsal Bronder.
"Rozhodnutí jsem učinil já se souhlasem Martina Lewandowskiho a nebylo diktováno emocemi nebo kvůli jedné události, která náhle změnila naše vnímání Piotrovy osoby. Hlavním důvodem ukončení spolupráce je Piotrův přístup a jeho činy, které v uplynulých letech ukázaly, že je to člověk, který upřednostňuje vlastní prospěch před kvalitou práce rozhodčího. Je těžké spolupracovat, pokud mě Piotrek nepovažuje za svého nadřízeného v KSW, považuje se za neomylného a snaží se různými akcemi zdiskreditovat mou pozici hlavního rozhodčího KSW.
"Když v listopadu Martin Lewandowski vyškrtl Piotra Jarosze ze seznamu rozhodčích působících na galavečeru XTB KSW 100, vyzval Piotr ostatní rozhodčí, aby na protest také opustili KSW. Jednalo se jednoznačně o čin v neprospěch společnosti, se kterou hodlal nadále spolupracovat, jak sám zdůraznil. Po nedávných událostech také požadoval, aby ostatní rozhodčí podepsali dopis na jeho podporu."
"Po XTB KSW 100 jsem u Martina Lewandowskiho intervenoval, aby se Piotrek nevzdával svých služeb, protože dal slovo, že omezí propagaci bizarních galavečerů. Martin nikdy práci na takových galavečerech nezakázal, stejně tak neomezil naši práci na jiných sportovních akcích, a to ani v českém OKTAGONu. Nota bene, byl to právě český OKTAGON, kde v současné době působí Piotr Jarosz, který dal českým rozhodčím a cutmenům ultimátum, a to buď bizár, nebo OKTAGON. Vybrali si OKTAGON. Jak je vidět, takové omezení nezávislosti mu nevadí, přitom v jednom rozhovoru řekl, že si nemůže dovolit, aby mu někdo zasahoval do toho, kde a s kým pracuje.
"Nedávno se Piotr rozhodl uspořádat seminář pro rozhodčí, kde jedním z bodů bylo školení v posuzování bizarních galavečerů, a logo KSW bylo umístěno na propagačních materiálech vedle loga organizace FAME. Obě tyto situace jsou jasným porušením naší dohody, že se nebudeme takto zapojovat do propagace světa bizarních zápasů."
"Mé rozhodnutí bylo ovlivněno také Piotrovým chováním na jiných akcích v Polsku, kde rozhoduje o složení rozhodčích. Piotr systematicky odstraňoval z rozhodování Lukasze Bosackiho a mě a spojoval se s dalšími rozhodčími, kteří mu na oplátku pomáhali dostat se na jiné akce. Dobrým příkladem takových praktik může být přivádění zahraničních rozhodčích s nižšími kompetencemi než polští rozhodčí do Polska s cílem získat jejich přízeň. Na druhou stranu to spíše vypovídá o směru, kterým se Piotr ubírá, a nebyl to hlavní prvek ovlivňující mé rozhodnutí," pokračoval Bronder.
"V sobotu 8. března jsme se sešli s Łukaszem Bosackim, Łukaszem Porębskim, Szymonem Bońkowskim a Cezarym Wojciechowskim, abychom diskutovali o nejnovějším vývoji přímo souvisejícím s naším prostředím. Jedná se o skupinu polských rozhodčích s největšími zkušenostmi s rozhodováním doma i v zahraničí. Rozhodovali jsme po celém světě v největších organizacích MMA, jako jsou UFC, KSW, ACB/ACA, PFL, Brave, M1 Global, UAE Warriors a mnoho dalších, a společně jsme strávili mnoho hodin výkladem pravidel, analýzou zápasů v rámci hodnocení zápasů i našimi reakcemi v kleci.
Rozhodli jsme se také, že v zájmu naší image a také pohodlí naší práce nebudeme nadále pracovat pro žádnou bizarní organizaci, ať už v Polsku nebo v zahraničí.“
Polský rozhodčí Tomasz Bronder a jeho tým také pravidelně rozhodují zápasy v tuzemské bizarní organizaci CLASH, což by znamenalo, že by v budoucnu musela najít náhradu.