Každodenní informační zpravodajství ze světa MMA obohacené o rozhovory, reportáže a zajímavosti

MMA je pokleslá zábava pro slabomyslné? I takhle někdo vnímá náš milovaný sport

14/05/2024 11:37 Od WPOLD

MMA je primitivní zábava pro slabomyslné? I to si někdo myslí. MMA Shorties - Každodenní informační servis ze světa MMA.

MMA je pokleslá zábava pro slabomyslné? I takhle někdo vnímá náš milovaný sport

Kategorie

MMA jako celé odvětví ušlo za několik posledních desetiletí obrovský kus cesty. Ze soubojů, které měly jen několik málo pravidel a na mnoha místech byly dokonce zakázané, se vyvinul profesionální globální sport, který roste raketovým tempem a získává si čím dál větší oblibu. Navíc se čím dál více daří bourat mýtus o tom, že se mu věnují jen "vymlácené hlavy", protože se do povědomí dostává, že v kleci zápolí profesionální sportovci, kteří podstupují jednu z nejnáročnějších příprav. MMA je totiž takový pomyslná desetiboj, kdy je třeba umět celou řadu disciplín a kromě fyzické stránky je obrovský důraz i na tu psychickou. Ne všichni však tento názor sdílí. Příkladem je Daniel Zajíc...

https://www.mmashorties.cz/leo-brichta-potkal-sveho-vyzyvatele-lukese-a-byla-z-toho-bizarni-situace/

Vyhledávač Seznam totiž nabízí stránku Seznam Médium, kam mohou registrovaní uživatelé vkládat své články s tím, že ty nejlepší dokonce mají šanci se objevit na domovské stránce, kde mohou oslovit hodně širokou cílovou skupinu. Se svým názorem se tedy vytasil i zmíněný Daniel, který si vzal na mušku MMA, které evidentně nemá v oblibě. A nejen MMA, ale ani jeho fanoušky.

"Disciplína MMA jen glorifikuje násilí a staví na piedestal agresivní jedince toužící po sražení soupeře pěstí k zemi. A fanoušci tohoto „sportu“ jim za to tleskají. Dokazuje to pokleslost současné společnosti, ale v pořádku to není ani omylem," rozjel se Daniel ve svém článku.

"Žijeme v jedenadvacátém století, jsme civilizovaní, od října roku 1945 se pyšníme existencí OSN, do válkou postižených zemí posílá vyspělý svět humanitární pomoc. Že neobýváme planetu bez násilí zřejmě každý vidí, ale nemělo by násilí být vnímáno jako něco špatného? Jako něco co do naší společnosti určitě nepatří?"

  

"...Vezměme si takové UFC. Za vstupenku zaplatíme mnohdy i tisíce korun, abychom mohli nadšeně aplaudovat sportovci, který svého soupeře zbil do bezvědomí. Poražený v takovém zápase většinou opouští kolbiště ve značně zbídačeném stavu. Vítěz pro změnu odchází s jakýmsi naleštěným pásem nad hlavou za jásotu publika. Ze sportoviště se odstraní stopy krve poraženého a jede se dál. Skutečně nechápu, jak mohou fanoušci MMA ocenit něco tak primitivního a násilného, co má dle mého názoru ke sportu na míle daleko."

A Daniel nekončí jen u hanění MMA jako takového, ale pouští se i do fanoušků, "Pro racionálně uvažujícího obyvatele planety Země je jen těžko pochopitelné, co konkrétně fanoušky MMA na tomto sportu přitahuje. S největší pravděpodobností je to to samé, co přitahovalo nejnižší třídu ve starověkém Římě na gladiátorská klání do bájného Kolosea. Uplynulo 2000 let a je vidět, že se lidé nezměnili ani nepoučili. Velká masa lidí neustále baží po pohledu na dominantního alfa samce, jak pěstmi a kopy mění obličej a celou tělesnou schránku svého protivníka k nepoznání.

   

Tito lidé pak mohou získat pocit, že je násilné chování normou. Když se dva hlava nehlava mlátí v ringu za nadšené podpory publika, tak na tom přeci není nic špatného… Jenže je. A ještě horší je, když takový milovník bojových sportů posilněn několika rumy napadne doma svou manželku nebo děti. Podobně jsou na tom i někteří profesionální zápasníci, kteří se čas od času rozhodnou trénovat na nic netušících kolemjdoucích. Poražený v tomto klání nezřídka končí na jednotce intenzivní péče. Vítěz od policie nezíská další trofej a aplaus, ale pobyt na cele předběžného zadržení."

Co na to říct? Že si Daniel, byť s klidem odsuzuje ostatní, nedal tu práci, aby si o MMA a jeho bojovnících zjistil více. Primitivně přejel jen po povrchu a vyzdvihl negativa, aniž by zmiňoval další aspekty. Legendární bojovníci, jako jsou GSP, Silva nebo třeba náš Jiří Procházka, jsou totiž pro mnohé vzorem. Nehledě na to, kolik bojovníků mluví o tom, jak jim trénink pomohl usměrnit své vnitřní démony a najít správnou životní cestu. Ano, ne všichni jsou takoví, ale hulváty a primitivní jedince najdete v každém sportu...

Související články