Přeskočit na obsah

MMA Shorties

Domů » Kritici by se měli mít na pozoru? Zlaté Khelif došla trpělivost a podala stížnost

Kritici by se měli mít na pozoru? Zlaté Khelif došla trpělivost a podala stížnost

Khelif

Boxerskou část právě probíhající olympiády provázela kontroverze v souvislosti s Imane Khelif, kterou mnozí označovali za muže, byť se narodila jako žena. Spekulacím totiž moc nepomohla italská soupeřka, která velice rychle vzdala a nechala se slyšet, že takové rány ještě nikdy v životě nedostala. Khelif následně porazila i další tři soupeřky a došla si tak pro zlatou medaili. Kritiku, lži a dezinformace na sociálních sítích a internetu však nechce nechat jen tak, takže podává stížnost.


Konečný reaguje na ostrou kritiku od Novotného a má pro promotéra dokonce výzvu

„Podala stížnost na kybernetickou šikanu. Trestní vyšetřování určí, kdo inicioval tuto mysogynní, rasistickou a sexistickou kampaň. Zaměří se ale také na ty, kteří tento digitální lynč podněcovali a šířili,“ vyjádřil se právník Nabil Boudi dle plátku The Telegraph. „Toto nespravedlivé obtěžování, které šampionka v boxu zažila, je největší kaňkou těchto olympijských her.“

Navzdory tomu, kolik informací se ke kauze podalo, sociálními sítěmi stále koluje názor, že je Khelif muž a neměla by tedy bojovat s dalšími boxerkami. „Osm let jsem o tom snila a teď jsem olympijská vítězka, zlatá medailistka. I kvůli těm útokům to má speciální příchuť. Jsem žena jako každá jiná. Byla jsem jako žena vychována, jako žena jsem se kvalifikovala, jako žena žiju,“ trvá na svém Khelif.




Navzdory tlaku získala Khelif zlato

Khelif prošla celým olympijským pavoukem s bilancí jednoho ukončení před limitem a se třemi jasnými výhrami na body. Ohrozit jí ve finále nedokázala ani Číňanka Yang, takže se Imane stala novou olympijskou šampionkou, z čehož měla samozřejmě velkou radost.

„Jsem velmi šťastná, Bůh to zařídil. Byl to můj sen!“ rozpovídala se Imane Khelif po souboji. „Chci poděkovat všem lidem tady a lidem v Alžírsku, že mě přišli podpořit, mému trenérovi a týmu Alžírska. Ano, jsem velmi šťastná za svůj výkon. Tento boj o vítězství byl hodně náročný. Nakonec je to však úžasné. Na toto vítězství jsem se připravovala osm let v USA, v Evropě a po celém světě. Olympijské vítězství! Moc vám děkuji! Ať žije Alžírsko. Alžírsko si zaslouží víc než jen medaili. Já tomu říkám medaile cti. Je to medaile cti. Díky Bohu za všechno. Věnuji ji celému arabskému světu.“

Imane však chca nechca otevřela téma, které se asi v následujících letech bude hodně řešit, tak uvidíme, zda dojde na změny nebo úpravy některých pravidel.




Biolog a vědec Jaroslav Petr vysvětluje

„Je to na hony daleko pravdě. Lidé si pletou intersexy (zjednodušeně přechodný stav mezi mužem a ženou) s transgendery, někdo dokonce s homosexuály. Intersex není nic proti přírodě. Konstatovat, že chromozom XY automaticky v ženském těle automaticky znamená, že je biologicky mužem, je zavádějící,“ řekl v rozhovoru pro SportsInsider.cz uznávaný český biolog a vědec Jaroslav Petr.

„Je důležité mnoho faktorů, které my navíc neznáme. Na chromozomu Y je klíčový gen SRY. Pokud tam chybí, což se stává, vyvine se člověk jako žena. Ale ani s kompletním Y chromozomem nemusí být člověk mužem. Klíčové je, jakou mají sensivitu k androgenům. Pokud na hormony androgeny jejich tělo nereaguje, mohou se vyvíjet jako ženy i s pohlavními chromozomy XY. Naše představy o tom, kdo je muž a žena jsou velmi zjednodušené.

Dám příklad – při rutinní kontrole plodu na trisomii 21 (Downův syndrom) byla provedena i kontrola chromozomů matce, pro kterou šlo o její třetí dítě. A zjistilo se, že většina jejich buněk v těle má pohlavní chromozomy XY. Byla tedy muž? Nebo naopak, seniorovi, který byl průkazně otcem dvou dětí, šel na operaci kýly a našli mu v pánevní dutině dělohu. Byl tedy ženou? Muži a ženy jsou většinou, ale zároveň krajní polohy spektra.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *