Dezinformace přetrvávají? Fakta o zlaté medailistce Imane Khelif
10/08/2024 10:03 Od WPOLD
Fakta o pro mnohé kontroverzní zlaté boxerce Imane Khelif. MMA Shorties - Každodenní informační servis ze světa MMA.
Kategorie
Imane Khelif to i přes hlasy kritiků dokázala a stala se olympijskou vítězkou v boxu. Alžírská bojovnice bojuje v ringu již řadu let, ale nyní čelí úderům jiného druhu: těm, kteří zpochybňují její pohlaví. A to i v době, kdy byla většina tvrzení o tom, že je muž, vyvrácena, ale i tak si někteří nechtějí připustit fakt, že je regulérní žena. Tento článek přináší fakta a vyvrací falešná obvinění. Informace jsou čerpány z veřejně dostupných zdrojů.
Jak o RedFace bizaru píše přední světový MMA server? MMA Shorties - Každodenní informační servis ze světa MMA.
11.08.2024
"Představte si, že celý život trénujete, dostanete se až na olympiádu, jen aby vám nějaký muž doslova rozbil sny!" stálo v jednom z prvních článků o Imane Khelif. "Už toho bylo dost." Alžířanka Imane Khelif a Lin Yu-ting z Tchaj-wanu byly uznány za způsobilé k účasti v ženském boxu na olympijských hrách v Paříži, což vyvolalo kontroverze a spekulace, zejména poté, co italská boxerka Angela Carini odstoupila v zápase proti Khelif po 46 sekundách.
Uživatelé na sociálních médií tvrdili, že Khelif je muž, protože byla na předchozím turnaji diskvalifikována. Ruská státem kontrolovaná média citovala předsedu diskvalifikující boxerské organizace IBA Umara Kremleva, podle něhož výsledky testu DNA ukázaly, že Khelif má chromozomy XY. Biologické ženy mají obvykle dva chromozomy X (XX) a biologičtí muži mají obvykle jeden chromozom X a jeden Y (XY). Těmto tvrzením však chybí kontext týkající se požadavků na způsobilost k účasti na olympijských hrách, okolností Khelif a Lin předchozí diskvalifikace a nedostatku informací týkajících se testů DNA, které Mezinárodní boxerská asociace podle svých slov provedla.
Tvrzení, že Khelif není žena, nejsou podložená. Khelif vždy soutěžila jako žena; nikdy se nepřiznala k transgenderu nebo intersexualitě. "Alžírská boxerka se narodila jako žena, byla registrována jako žena, žila svůj život jako žena, boxovala jako žena, má ženský pas," uvedl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams na brífinku pro média 2. srpna. "Nejedná se o případ transgenderu."
Z již tak rozjetého příběhu se rázem stala jedna velká dezinformace, do níž se s kritikou a nepravdivými spekulacemi o soupeření mužů se ženami ve sportu vložili například bývalý prezident Donald Trump nebo autorka "Harryho Pottera" J. K. Rowling. Italská premiérka Giorgia Meloni osobně navštívila Carini, aby jí vyjádřila soustrast a zpochybnila Khelif.
Alžírský olympijský výbor odsoudil útoky proti Khelif v prohlášení z 1. srpna a označil je za "zlomyslné a neetické". "Tyto pokusy o očerňování, založené na lžích, jsou naprosto nespravedlivé, zejména v klíčové době, kdy se připravuje na olympijské hry, které jsou vrcholem její kariéry. COA (Le Comité Olympique et Sportif Algérien) přijal veškerá nezbytná opatření na ochranu naší šampionky," stojí v prohlášení.
Khelif a Lin byli diskvalifikováni na mistrovství světa v boxu žen 2023 v Dillí poté, co neprošli testem způsobilosti. Ruskem vedená Mezinárodní boxerská asociace IBA, která mistrovství světa pořádala, uvedla, že testy DNA prokázaly, že obě sportovkyně mají chromozomy XY, jak se uvádí v prohlášení prezidenta Umara Kremleva z března 2023 pro ruskou tiskovou agenturu Tass. Mezinárodní boxerská asociace však nedohlíží na kvalifikaci na olympijské hry v roce 2024; to dělá boxerská asociace v Paříži, kterou zřídil Mezinárodní olympijský výbor.
Mezinárodní boxerská asociace IBA byla v roce 2023 zbavena olympijského uznání kvůli sporu týkajícímu se jejího vedení, financí a integrity rozhodčích. Ve svém prohlášení z 1. srpna Mezinárodní olympijský výbor zopakoval, že pohlaví a věk sportovců soutěžících v boxu se řídí jejich pasy, stejně jako tomu bylo u předchozích olympiád a u turnajů během kvalifikačního období v letech 2023 a 2024.
Mezinárodní boxerská asociace IBA se proti rozhodnutí výboru odvolala, ale Sportovní arbitrážní soud odvolání zamítl s tím, že asociace nezlepšila finanční transparentnost a udržitelnost, nezajistila svou integritu změnou procesu zahrnujícího rozhodčí a nereformovala své řízení.
Mezinárodní boxerská asociace IBA ve svém prohlášení z 31. července k této kontroverzi uvedla, že Khelif a Lin "nepodstoupili vyšetření na testosteron, ale byli podrobeni samostatnému a uznávanému testu, přičemž podrobnosti zůstávají důvěrné." Test podle něj ukázal, že sportovkyně mají "konkurenční výhodu oproti ostatním závodnicím".
V zápisu ze zasedání představenstva Mezinárodní boxerské asociace IBA z 25. března 2023 se uvádí, že představenstvo se ptalo, proč se diskvalifikace obou sportovkyň vznáší až na konci šampionátu, když už prošly různými fázemi turnaje. Generální sekretář a výkonný ředitel Mezinárodní boxerské asociace jednající jménem IBA sdělil oběma sportovcům jejich diskvalifikaci.
IBA odmítla zveřejnit metodiku a výsledky testování, stejně jako nikdy nepředložila konkrétní lékařské záznamy o naměřené hladině testosteronu. Kremlev nebyl schopný odpovědět na doplňují dotazy ohledně diskvalifikace. Nikdy se neobjevil žádný konkrétní a relevantní důkaz o tom, že Khelif má mužské znaky.
Položme si na závěr banální otázku: "Proč by Mezinárodní olympijský výbor schvaloval někoho, kdo podvádí a vydává se ženu a ještě ke všemu z Alžírska?" A samozřejmě bychom měli respektovat presumpci neviny a bez jasných důkazů bychom neměli nikoho odsuzovat. Pokud by se však v budoucnu objevil důkaz, který potvrdí slova Umara Kremleva, pak by měl MOV reagovat.