Daniel Škvor reaguje na možné testování v OKTAGONu a sdílí své zkušenosti
17/02/2025 08:31 Od Pavel Bartos
Kategorie
V souvislosti s turnajem OKTAGON 66 se hodně řešil doping a jeho testování. Kvůli minulým prohřeškům totiž museli být z karty na poslední chvíli staženi Lapilus a Salamone. Znovu se tedy otevřelo téma možného testování, které doposud OKTAGON vedení, v návaznosti na četné argumenty, odmítalo. To se však nyní mění...
"Dlouhodobě k tomu směřujeme. Nepředstavujte si ale nijak jednoduchý proces. Něco to stojí, musíte zavést evidenci a podobně… Nikde krom UFC navíc není testování zažité," zmínil se promotér Novotný pro iSport.cz v návaznosti na své vyjádření na tiskové konfrerenci, kde naznačil, že organizace už začíná uvažovat o určité formě testování.
"Pokud by si soukromá profesionální organizace jako OKTAGON najala nějakou laboratoř, musela by řešit i důsledky případných nálezů. Sankce, stopky, zanesení do nějaké databáze. Pro OKTAGON by to byla obrovská právní komplikace. Za mě by byl takový systém špatně," navázal rozhodčí Touš.
"Jediná varianta, která může fungovat, je zapojení státní autority. Musí jít stejně jako český nebo německý amatérský svaz pod WADA se vším všudy. Ta naplňuje roli naprosto nezávislého orgánu, jenž právní důsledky nálezů, tedy stopky a pokuty, řeší. Nedovedu si představit, že by to OKTAGON řešil sám. Na turnaj přijde antidopingová agentura a vybere pouze několik bojovníků, do čehož nesmí zasahovat vedení organizace ani rozhodčí. Většinou se jedná o aktéry hlavních duelů. Je navíc potřeba, aby se jasně nastavily parametry testování a trestů a zanesly se do smluv."
Zatím jde tedy jen o vizi, ale i to je velký pokrok. Doposud se totiž testování odmítalo s ohledem na finanční náročnost, možné odchody ke konkurenci a absenci zmíněné autority.
"Ondra Novotný má pravdu v tom, že je to složité téma, ale na druhou stranu to není tak drahé a náročné to vymyslet. Pronajmout si laboratoř a zdravotní sestru asi nebude problém, ale horší bude právní stránka věci. S těmi lidmi to člověk musí řešit, vymáhat a oni se pak budou odvolávat a podobně. Je to těžké," reagoval Škvor pro Sport.cz.
"Neříkám, že jsem celý život svatý a nikdy jsem nic nezkusil. Měl jsem experiment pod lékařským dohledem, kde jsem na to měl papíry kvůli zdravotním potížím. Zkušenosti s tím tedy mám, ale nikdy jsem to neaplikoval v nějakých vyšších dávkách nebo z nějakých ´černých fitek´ tak, jak se to dělá. Látky, na které chytli například Fleuryho, nejsou běžně dostupné léky, co vám napíše doktor. To samé platí u Jona Jonese."